Jesteś tutaj: Start / ARCHIWUM / 2019/2020 / Pamiętamy

Pamiętamy

Jak co roku uczniowie naszej szkoły pamiętali o zapaleniu zniczy i uporządkowaniu obeliska upamiętniającego tragicznie zmarłego Piotra Bartoszcze. Jest on jedną z tragicznych ofiar okresu komunizmu w Polsce.

W 1980 był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Został internowany w stanie wojennym wraz z bratem Romanem we wrześniu 1982, więziony w ZK Włocławku-Mielęcinie, zwolniony w listopadzie tego samego roku. Po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną. Zginął w nocy 7 lutego 1984 r. Jego ciało odnalazł 9 lutego 1984 r. jego brat Roman. Leżało w studzience melioracyjnej nieopodal Sławęcina koło Inowrocławia.