Dzień Ziemi 22 kwietnia – „ Wyjdźmy z domu do Przyrody”

Dnia 22 kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, miejsca zamieszkania czy wieku – zadbajmy również i my o dobro naszej Matki Ziemi.

22 kwietnia zachęcamy Was do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody – do lasu, na łąkę, do parku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Czas spędzony na łonie Przyrody nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą, a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść , dotknąć trawy, posłuchać śpiewu ptaków, obserwować mrówki – zrobić to, czego zwykle nie robimy.

Wyjdźmy w tym dniu z domu i poszukajmy najdrobniejszych przejawów siły Przyrody

w naszym otoczeniu. Zwróćmy uwagę na drzewa, które codziennie mijamy, sprawdźmy, jakie rośliny rosną wokół nas, wytropmy Przyrodę w nietypowych miejscach. Zadbajmy

o roślinność przy naszych domach, uprzątnijmy nasze ogrody.

Powtarzajcie  często jak się da, że o  Ziemię  dbamy każdego dnia!

Co każdy z nas może jeszcze  zrobić dla środowiska z okazji Dnia Ziemi?
Poniżej kilka przykładów:
1. Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
2. Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
3.Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
4.Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
Dzień  Ziemi  to świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska.

Z tej okazji uczniowie klasy 4 w wirtualnym pokoju zagadek rozwiązywali zadania dotyczące dbałości o naszą Planetę. Wszyscy, którym udało się rozwiązać wzystkie zagadki otrzymali TYTUŁ OBROŃCY ZIEMI.