II Kujawsko-Pałucka Gimnazjada z Historii i Wiedzy o Społeczeństwie

Dnia 20 maja uczniowie naszego gimnazjum: Kamil Szałecki z klasy 2a podopieczny p. E. Tokarz, Weronika Czajkowska, Mikołaj Kujawa i Natalia Szczupak z klasy 3b podopieczni p. A. Malak wzięli udział w II Kujawsko-Pałuckiej Gimnazjadzie z Historii i Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu pod patronatem Starosty Inowrocławskiego i Starosty Radziejowskiego.

Ponad siedemdziesięciu uczniów przystąpiło do I etapu – testu pisemnego.
Po zakończeniu części pisemnej wszyscy przybyli udali się do szkolnej auli na wykład dr. Tomasza Cerana pt. „Zbrodnia pomorska – 1939 r.” Tematem wykładu były masowe mordy dokonywane przez Volksdeutscher Selbstschutz Westpreussen (Samoobronę Ludności Niemieckiej Zachodnich Prus) na ludności polskiej w początkach okupacji na terenach przedwojennego województwa pomorskiego, dla których pretekstem były wydarzenia tzw. „Krwawej Niedzieli” w Bydgoszczy, a jednym z elementów – tzw. „Makabryczna Noc” w inowrocławskim więzieniu.
Po przerwie ogłoszono listę 11 ścisłych finalistów, którzy awansowali do II etapu – quizu. Quiz składał się z szeregu pytań z zakresu historii ogólnej i WOS-u oraz wiedzy o regionie. W ścisłej czołówce znalazł się Kamil Szałecki, który uzyskał  tytuł laureata konkursu, a Weronika Czajkowska tytuł finalisty.
Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną, a laureatom i finalistom przysługują również dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadgimnazjalnych. Warto startować w konkursach i odnosić sukcesy. Kamil, jako uczeń klasy drugiej ,ma jeszcze szansę wygrywać w konkursach gimnazjalnych w przyszłym roku szkolnym.